Savjeti za jesensko vrtlarenje
Ako ste jedan od onih sretnika koji posjeduju vlastiti vrt onda vam naodmet neće biti savjeti za jesensko vrtlarenje. Uz prijedloge koje vam predstavljamo u nastavku vas će vrt potrajati dulje i tijekom jeseni.
Da biste imali prekrasan i njegovan vrt u čijim ćete plodovima i izgledu moći uživati cijele godine, potrebno je uložiti malo vremena i truda. Uostalom, dokazano je da vrtlarenje opuštajuće djeluje na čovjeka pa imajte to na umu.
U nastavku pročitajte savjete koji će vam pomoći kod vrtlarenja za jesen.
1. Mislite unaprijed
Želite li da vaš vrt bude lijep i bujan onda se za to trebate i malo potruditi. Kad je riječ o vrtlarenju, potrebno je razmišljati unaprijed. Želite li na proljeće imati ukusne plodove, najesen morate razmišljati o sadnji i slično.
2. Rezanje trajnica i grmlja
Grmlje koje se ne odreže na vrijeme vrlo će vjerojatno propasti. Stoga je potrebno porezati grmlje čim požuti te vidite da su stabljike savijene prema zemlji. Grmlje se uglavnom reže na četvrtinu svoje visine no to ovisi i o vrsti biljke. Cvijeće je također potrebno odrezati u ravnini s tlom te ga adekvatno pognojiti i zalijevati u slučaju da nema dovoljno padalina.
3. Hranite svoje biljke
Biljkama je također potrebna hrana baš kao i čovjeku, stoga se pobrinite da dobro nahranite svoje biljke. Ovisno o vrsti bilja koje posjedujete, raspitajte se i nabavite potrebno gnojivo.
4. Sadnja
S obzirom na to da je zemlja najvlažnija najesen zbog padalina to je vrijeme idealno za sadnju i presađivanje. Zemlja je dovoljno topla pa si biljke mogu stvoriti korijenje. Prilikom sadnje budite sigurni da ste odabrali pravi položaj za određenu vrstu biljke.
5. Priprema vrta za proljeće
Kada cvijeće prestane cvasti a povrće prestane davati plodove, potrebno je počistiti vrt i cvijetnjak i pripremiti ga za proljetnu sadnju.
6. Pobrinite se za travnjak
Želite li imati lijepi travnjak, onda ga ne biste trebali zanemarivati. Kako ljeto dolazi kraju, travu je potrebno nahraniti gnojivom koje sadrži fosfate i kalij. Gnojivo je najbolje primijeniti dva dana nakon košnje, a u vrijeme suše trebalo bi redovito zalijevati travnjak. Također, redovito čistite otpalo lišće s travnjaka.
Vrtlarstvo je idealan hobi, ali morate biti spremni raditi i učiti o biljkama želite li da vaš vrt bude uspješan i plodan iz godine u godinu.
Izvor: zena.hr