23/09/2017 | Korisni savjeti | Komentari

Kako se riješiti buke i neprijatnih mirisa iz kanalizacionih cijevi

Racionalnim projektovanjem, pravilnim pozicioniranjem prostorija i ugradnjom kvalitetne opreme postiže se dobra zvučna izolacija cijevi i spriječava se pojava gasova.

kanalizacija-neprijatni-mirisi-buka-726x400

Sigurno ste se u stanovanju susreli se jednim od ova dva problema: čujete buku iz cijevi kada komšija iznad povuče vodu ili „čujete“ neprijatne mirise iz kanalizacije. Rješenje za ove probleme postoji, a mi smo odgovore potražili od Nevene Hever, stručnjaka za projektovanje vodovoda i kanalizacije. Krenimo s najčešćim problemom – bukom!

Buka iz cijevi

Rad mnogih instalacionih uređaja prati i određen nivo buke i vibracije koji znaju da budu prilično nezgodni u trenutku odmora. Kako bi se izbjegli ovi neželjeni efekti, uvijek je korisno postaviti elastične distancere ili reducere koji spriječavaju dalje prenošenje vibracija. Buka se može korigovati upotrebom adekvatnog cijevnog materijala – takozvane bešumne cijevi.

Primjenom kvalitetne opreme u izgradnji značajno se utiče na nivo buke

Primjenom kvalitetne opreme u izgradnji značajno se utiče na nivo buke

Ipak, najbolji način svakako predstavlja dobra pozicija takve prostorije u odnosu na prostorije za boravak i spavanje. Dakle, projektanski dobro riješen funkcionalni sklop stanova i samih instalacionih koridora i uređaja najbolje utiče na zvučnu izolaciju cijevi.

Pravilno pozicioniranje prostorija kao najbolji lijjek za buku iz cijevi

Pravilno pozicioniranje prostorija kao najbolji lijjek za buku iz cijevi

Ukoliko, iz bilo kog razloga nije moguće zonski odvojiti prostorije tako da se postigne zvučna barijera, onda je potrebno planirati instalacioni kanal koji će biti adekvatno zvučno izolovan, a zidni cijevni razvod planirati tako da se kontakt sa zidnom konstrukcijom ne odvija direktno već preko zvučne izolacije – obično su to pjenaste folije.

Obujmice sa gumenom oblogom kao dobra zvučna zaštita

Obujmice sa gumenom oblogom kao dobra zvučna zaštita

Na tržištu se danas mogu naći i cijevi koje pružaju dobru zvučnu izolaciju. Koliko je bitan materijal same cijevi, toliko je bitan i materijal kojim se ona priščvršćuje na konstrukciju. Zato je bitno da obujmice kojima se prihvata cijev budu oboložene gumom kako bi se apsorbovao zvuk i eventualne vibracije.

Međutim, šta raditi kada je stanje zatečeno i ne možete da intervenišete na to kakve su cijevi ugrađene. U tom slučaju, buku jedino možete smanjiti tako što ćete zidove prostorije dodatno zvučno izolovati.

Pojava neprijatnih mirisa

Neprijatni mirisi iz kanalizacionog sistema objekta mogu se javiti u objektu ali van njega. Najčešći uzrok jeste poremećena funkcija vodenog čepa kod uređaja sa sifonom pa se gas oslobađa upravo na tom mjestu u prostoriji. Takođe, neadekvatna zaptivenost cijevne mreže uzrokuje da se gasovi oslobađaju nekontrolisano unutar objekata, obično na mjestu vertikale.

Za rješavanje ovog problema najefikasniji su odušci sa električnim ventilatorom i mehanički s rotirajućom orebrenom sito-glavom.

Krovni ventilator

Krovni ventilator

Neprijatni mirisi oko objekta nastaju u slučaju kada je odušak na septičkoj jami izveden tako da se mirisi šire naviše. Sam vazdušni odušak septičke jame treba izvesti tako da formira lulu sa otvorom koji oslobađaju gasove ka zemlji.

Lula okrenuta ka zemlji

Lula okrenuta ka zemlji

Izvor: gradnja.rs

Vaš komentar na članak: