25/09/2016 | Korisni savjeti | Komentari

NISTE NI SVJESNI KOJE SVE ZARAZE KRIJU: Ova mjesta su najprljavija u kuhinji i zahtijevaju stalno čišćenje

Svakodnevno čišćenje malo ko doživljava kao zanimljiv posao, ali mnoga su istraživanja do sada potvrdila da moramo biti disciplinovani ako želimo da izbjegnemo pojavu jako opasnih bakterija.

prljava-kuhinja-naslovna

Ovo je osam kritičnih mjesta kojima bi trebalo posvetiti više pažnje i češće čistiti.

1. Krpe i sunđeri za pranje

Prema nekim istraživanjima, čak 75 posto krpa i sunđera za čišćenje ima opasne bakterije poput salmonele i Ešerihije. Osim što ih redovno treba zamjeniti novim, možete ih očistiti u mikrotalasnoj. Stavite na najjaču temperaturu i pustite da se kuvaju oko pola minuta.

2. Sudopera

Iako biste pomislili da je to najčistije mjesto u kuhinji budući da se u sudoperi stalno nešto pere, istraživanja pokazuju da je gotovo pola njih imalo neke od koliformnih bakterija. Zbog toga morate sudoperu čistiti posebno, nakon što ste gotovi s kuvanjem i pranjem.

3. Fioke za povrće u frižideru

U tamnim i vlažnim mjestima bakterije se razvijaju brže i lakše pa je bitno da pravilno rasporedite hranu u fiokama. Povrće treba biti u zasebnim kesama, a ne samo nabacano jer se zbog vlage mogu razviti plijesan, gljivice ili salmonela. Meso takođe treba biti umotano da sokovi slučajno ne bi kapnuli na ostalu hranu.

Kod čišćenja frižidera obavezno izvadite sve fioke i police pa ih operite u toploj vodi sa sapunicom. Dobro ih osušite prije vraćanja.

4. Daske za sječenje

Istraživanje je takođe pokazalo da čak 18 posto daski za sječenje ima koliformne bakterije zbog lošijeg pranja. Bitno je da ih operete svaki put nakon korišćenja i to u toploj vodi sa sredstvom za čišćenje. Također je dobro da imate odvojene daske za povrće, hljeb ili meso, kako biste izbjegli kontaminaciju.

5. Kuhinjski aparati

Ako ih ne rastavite do kraja i pravilno čistite, riskirate salomonelu, Ešerihiju, plesan i gljivice. Nakon svake upotrebe bilo kog kuhinjskog pomagala, treba ga do kraja rastaviti i detaljno oprati u toploj vodi s deterdžentom. Ne sastavljajte ga dok svi dijelovi nisu potpuno suvi da ne ostane vlage.

6. Radne površine

Na njima se često može naći bakterija Ešerihija koli, posebno ako radne površine čistite neopranim krpama i sunđerima. Pametniji izbor je koristiti dezinfekcijska sredstva i zatim radne površine prebrisati papirnim ubrusima.

7. Otvarač konzervi

Nije ga dovoljno samo isprati jer se iz malih ostataka hrane može razviti plijesan, gljivice ili opasna Ešerihija. Otvarač morate temeljito oprati pod vrućom vodom i u sapunici a zatim pustiti vodu da teče i sve ispere.

8. Kutije s poklopcima

Ne operete li ih detaljno, u poklopcima kutija mogu se nakupiti sitni ostaci hrane i na kraju uzrokovati salmonelu, plijesan i gljivice. Takođe će se svaka nova hrana koju ostavite kasnije u kutiju prije pokvariti. Rješenje se, kao i s ostalim priborom, krije u detaljnom pranju i sušenju prije korišćenja.

Izvor: tportal.hr

Vaš komentar na članak: