Štedi se toplotna energija, spriječava pojave vlage i plijesni: IZOLACIJA KUĆU GRIJE

U Srbiji ima više od 3,5 miliona objekata koji podležu energetskoj sertifikaciji. Do osamdesetih godina prošlog vijeka nismo ni imali ozbiljnu regulativu u ovoj oblasti, to znači da više od 80 odsto svih tih zgrada zahtjeva energetsku sanaciju.

izolacija-kuce

Najčešći problemi sa kojima se domaćinstva suočavaju su hladnoća ili toplota u prostoriji zimi i leti. Naglim hlađenjem prostorija po prestanku grijanja, u kućama gdje je dotrajala stolarija i gdje su tanki zidovi pojavljuju se vlaga i plijesan.

- Dobra i kvalitetna izolacija osigurava prijatnu temperaturu i ljeti i zimi, smanjuje potrebe za grijanjem i hlađenjem, čime se potrošnja energije smanjuje na minimum i postižu veće uštede – priča Maja Gazdić, inženjer u “Elektromrežama Srbije”. – U toplotno-izolacione svrhe danas se najviše koristi mineralna vuna, kao optimalno izolaciono rješenje i jedan od najproduktivnijih građevinskih materijala sa dobrim mehaničkim, zvučnim, protivpožarnim i izolacionim svojstvima.

Za povećanje energetske efikasnosti koristi se stiropor, kamena i staklena vuna. Prema riječima Maje Gazdić, kamena vuna se može koristiti kao dobro termoizolaciono, zvučno i protivpožarno rješenje za spoljne zidove i podove zbog dobrih karakteristika samog materijala i ekološke isplativosti.

- Staklena vuna je dobar i pogodan materijal unutar sistema pregradnih zidova i kosih krovova, dok se u praksi za razliku od tipova mineralne vune kao jeftinije i dovoljno kvalitetno izolaciono rješenje koriste stiropor i stirodur – objašnjava Gazdićeva, navodeći da su to izolacioni materijali jednostavni za obradu i dobri za fasadne zidove, unutrašnju toplotnu izolaciju, kose i ravne krovove.

Najosnovnijom toplotnom izolacijom postiže se ušteda i do 50 odsto energije, a moguće su i veće uštede i do 70-80 procenata ukoliko se rade deblje izolacije u odnosu na minimalno zahtjevane (rješavanje ventilacije i vazdušna propusnost objekta).

Ulaganje u toplotnu izolaciju se isplati, a uloženo se vrati od dve do tri godine za skuplje energente (električna energija) i od tri do četiri godine za prirodni gas. Količina energije koja će se uštedjeti zavisi od više faktora kao što su oblik i površina objekta, debljina izolacije i navike članova domaćinstva. Stolarija može biti jedan od glavnih uzroka gubitka toplotne energije, zato treba sanirati otvore kroz koje može da uđe hladan vazduh.

Banke nude povoljne uslove kreditiranja za ulaganje u unapređenje energetske efikasnosti i postizanje veće ekonomičnosti. Riječ je o kreditima sa povoljnom fiksnom kamatnom stopom ili beskamatnim kreditima sa dužim periodom otplate. Cilj je podsticaj domaćinstvima za veću uštedu energije i smanjenje troškova energije. Krediti koje banke nude fizičkim licima se uglavnom svode na postavljanje unutrašnje i spoljne izolacije, zamjenu stolarije, kupovinu energetskih efikasnih uređaja za hlađenje i zagrijavanje prostorija… Termoizolacija objekta je nužno i na duže staze isplativo rješenje..

RAČUN MANjI TRI PUTA

Sve nove zgrade od 1. oktobra 2012. godine moraju da imaju izdate energetske pasoše i elaborate energetske efikasnosti da bi dobile upotrebnu dozvolu. Investitori to poštuju. Na osnovu mjerenja i proračuna potrebne energije za grijanje zgrada izrađenih sedamdesetih godina prošlog vijeka, pokazano je da se potrošnja može smanjiti sa 200 kWh/m2 na godišnjem nivou na 70 kWh/m2 po godini. To je tri puta manje.

Izvor: novosti.rs

Vaš komentar na članak: