Tajna blistavog doma: Koliko često prati zahod, pod, prozore…
Obitelji sve više čiste kada ulove malo vremena, a sve manje se drže nekog organizacijskog plana. Zbog toga su im kuće sve prljavije, a da mnogi toga nisu ni svjesni.
Sve užurbaniji životni ritam ostavlja ljudima sve manje vremena i energije za kućanske poslove. Zato je portal Good Housekeeping složio organizacijski plan uz koji ćete puno lakše čistiti. Radi se o poslovima koje je dovoljno čistiti svaki dan, tjedan, mjesec, jednom u pola godine i jednom godišnje.
Prema jednom istraživanju, vrijeme utrošeno na čišćenje smanjilo se za 32 minute tjedno u odnosu na 2014. godinu. Znači, tada se tjedno na to trošilo prosječno 4 sata i 39 minuta, a danas 4 sata i 7 minuta.
Većina najviše mrzi čistiti pećnicu pa su skloniji kupovati proizvode za koje proizvođači tvrde kako su čudotvorni – samo nanesete i obrišete.
Kako bi si olakšali čišćenje pećnice, slijedite naše upute u članku Najlakše čišćenje pećnice ikad: Bez imalo muke, a prirodno!
Drugi po redu od najomraženijih poslova je čišćenje zahoda, a treći – pranje prozora.
Obitelji sve više čiste kada ulove malo vremena, a sve manje se drže nekog organizacijskog plana. Skoro polovica ljudi obuhvaćenih istraživanjem priznala je kako im je cilj počistiti kuću što je najbrže moguće.
Evo što sve treba čistiti i kad:
Svaki dan – složiti krevet, očistiti zahodsku školjku i kuhinjske površine, oprati posuđe
Jednom tjedno – promijeniti posteljinu i ručnike, oprati rublje, obrisati prašinu i usisati, očistiti kupaonicu
Jednom mjesečno – oprati prozore, usisati ispod namještaja, oprati otirač, očistiti perilicu posuđa
Svakih 3 do 6 mjeseci – usisati madrace, oprati pokrivače i jastuke, očistiti frižider i ledenicu
Jednom godišnje – oprati okvire prozora i vrata, očistiti tapecirani namještaj, očistiti žljebove, obrisati žarulje
Kažu kako se pridržavanjem ovog rasporeda može spriječiti razmnožavanje bakterija u domu. Savjetuju čišćenje popluna u kemijskoj čistionici i držanje prljavog rublja u posebnoj košari predviđenoj za to – ne po cijeloj kući. Važno je i jednom tjedno dobro oprati čašu u kojoj stoje četkica i pasta za zube jer se od vlage u njoj mogu razmnožiti brojne bakterije, prenosi Daily Mail.
Izvor: 24sata.hr